Opencart Nasıl Kurulur

E-Ticaret yazılımlarından biri olan Opencart, günümüzde en çok kullanılan açık kaynak E-Ticaret sistemlerinden biridir. Bunun sebebi ise açık kaynak yazılım olmasıdır. Bu sayede geliştirmeye çok uygundur. Günümüzde çok fazla web sitesi aktif olarak Opencart altyapısını kullanmaktadır. Peki bu sistemin kurulumu nasıl yapılır. Opencart kurduktan sonra gerekli ayarlamalar nelerdir kısaca bahsedeceğim.

Opencart Kurulumu Nasıl Yapılır?

Opencart kurulumu görüldüğü gibi çok zor değil. Hızlı bir şekilde resimli olarak size göstereceğim. İlk olarak Filezilla ile nasıl kurulum yapılacağını aktaracağım. Öncelikle BURAYA tıklayarak Opencart’ı “Download Now” butonuna tıklayarak dosyaları indirin.

Daha sonra eğer FTP hesabınız yok ise kullandığınız hosting paneli üzerinden hemen oluşturun. FTP yolu ile Opencart sistemini kurmak için Filezilla programını bilgisayarınıza indirin. Daha önceden indirdiğiniz opencart dosyalarını “upload” klasörünün içindekileri ana dizine atmamız gerekiyor.

Filezilla programını açın, FTP bilgilerinizi gerekli yerlere girin ve indirmiş olduğunuz Opencart dosyalarını FTP yolu ile sitenize aktarın. Bu işlemlerden sonra sitenizi açın ve karşınıza gelecek Opencart kurulum bölümünün ayarlarını yapmak. Ekrana ilk gelen lisans anlaşmasını kabul edin.

config dist opencart

Daha sonra ilerleyin ve son olarak kurulumda herhangi bir sorun var mı inceleyelim. Eğer config dosyasında yazdırma ile ilgili bir problem yaşıyorsanız mutlaka klasör içinde “config-dist.php” dosyasını “config.php” olarak güncellemeniz gerekmektedir.

Bu ayarı yaptıktan sonra tekrar kurulum aşamasına dönelim ve bir sorun var mı kontrol edelim. Daha sonra bir problem yoksa son aşama olan yapılandırma aşamasına geçmemiz gerecek.

veritabanı opencart

Yukarıdaki bölüme geldiğinizde oluşturduğunuz veritabanı bilgilerini girmeniz gerekmektedir. En alt kısım ise Opencart’ı kuracağınız siteye girmeniz için gerekli kullanıcı adı, şifre ve maili yazmanız yeterli olacaktır. Bu işlemleri tamamladıktan daha sonra karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir bölüm gelecektir. İşlemleri hatasız yapmış iseniz bir sorun ile karşılaşmayacaksınız.

Son olarak kurulum bittikten sonra “Install” klasörünü silmeniz gerekiyor. Bu işlemlerin dışında cpanel veya plesk panel kullananlar “Softaculous”  üzerinden tek tıkla hızlıca kurulum yapabilirler.

softaculous

Opencart Kurulum Hizmeti

Bu işlemler dışında Opencart kurulum sorunu yaşayanlar ve ek Opencart konusunda destek almak isteyenler bana iletişim sayfam üzerinden hızlıca ulaşabilirler.

Konu hakkında sizde bir yorum yapın

Yorum Yapın

Oğuzhan Çubuk
Logo